OTÁZKY A ODPOVĚDI

V této sekci najdete návody na montáž obkladů, přípravu stěny a následnou údržbu kamenných obkladů ze sádry i betonu. Dále zde uvádíme na pravou míru některé mýty a nepravdy, které se občas při prodeji tohoto zboží uvádí. V neposlední řadě si též můžete stáhnout návody v pdf. verzi do svého počítače a vytisknout.

Jaký vybrat obklad, je lepší sádrový nebo betonový ?

 Záleží na tom, kde má být umístěn. Sádrový obklad můžete s úspěchem použít v ložnici, obýváku a všude tam, kde není namáhán vysokou ( přes 50 stupňů Celsia) či nízkou teplotou (mrazem), vlhkostí či přímo vodou. Z toho tedy plyne, že sádrový obklad není vhodný ke krbu, do koupelen a kuchyní a pro venkovní využití. Nelze jej také čistit a je mechanicky málo odolný, proto není ani vhodné použití v dětských pokojích, kde jej děti svou hrou mohou poškodit.

 Betonový obklad je pro univerzální použití venku i v bytě, nevhodné je pouze trvalé ponoření pod vodou. Dá se říci, že betonový obklad správně ošetřený impregnací je většinou sázkou na jistotu.

Je nutné nějak ošetřit zeď před lepením obkladů z umělého kamene?

 Ve většině případů ano. V novostavbách s novou omítkou při aplikaci lehčích typů obkladů často postačí penetrace stěn přípravky (penetrací), které zpevní a sjednotí ošetřovaný povrch a po zaschnutí můžeme lepit.

 Horší situace bývá tam, kde je povrch mnohokrát přetíraný, mastný, prášivý či drolivý, tam už musí dojít před samotným lepením k rozsáhlejší úpravě stěny.

 Tato rozsáhlejší úprava obvykle znamená mechanicky se zbavit drolivé omítky, zeď napenetrovat, zpevnit a vyrovnat lepidlem s perlinkou, znovu napenetrovat a poté teprve lepit. Vždy je nutné nechat podklad řádně vyzrát a proschnout.

 Posouzení a vhodnost dalšího postupu (pokud si nejste jistí) konzultujte raději s profesionály, kteří dokáží stav odborně posoudit a sami Vám určí nejvhodnější postup.

Jaké lepidlo použít na lepení obkladů z umělého kamene ?

 Obecně se doporučuje použití lepidel flexibilních, jejich vlastnosti (např. snížený skluz, částečná flexibilita po zatvrdnutí) jsou pro lepení umělého kamene vhodnější, než použití klasických směsí pro lepení keramických obkladaček.

 Podle svých vlastností se nejčastěji označují C1T, nebo C2T. Rozdíly jsou ve vhodnosti použití, levnější C1T doporučujeme pro použití spíš lehčích typů kamenných obkladů v interiérech. Na náročnějčí aplikace obkladů na fasádách domů, plotů nebo třeba dlažeb vystavených vlivům počasí, mrazu, dešti, horku, tam všude je použití flexibilních lepidel s charakteristikou C2T samozřejmostí.

 Vždy je třeba postupovat podle návodu k použití a před samotným mícháním si dobře promyslete, kolik materiálu stačíte zpracovat, než lepidlo začne tuhnout. Lepidlo mícháme nejlépe v kyblíku míchacím nástavcem na ruční vrtačku. V některé další kapitole si povíme, jak správně lepit obklady z umělého kamene.

Lze použít flexibilní lepidlo na lepení sádrových obkladů?

 Ano, lze. Po montáži nechte dílo alespoň 14 dní vyschnout, poté teprve impregnujte povrch obkladů impregnací.

Čím řezat obklady z umělého kamene ?

 Obklady si pomocí tužky a úhelníku rozměříme a orýsujeme, ideálně na pohledové straně. Sádrové obklady řežeme ruční jemnou pilkou, například s plátkem na železo. Na obklady z betonu použijeme úhlovou brusku nebo pilu na kámen s celoobvodovým kotoučem, bez zubů. Jinak nám bude štípat povrch obkladu. Řezat doporučujeme z pohledové strany, nebude tolik oštípaných hran a výsledek bude působit lépe. Pozor na prach, doporučujeme řezat ve venkovních prostorech. Po odříznutí prach na kameni ofoukněte či omeťte jemným košťátkem, kartáčem.  Obklad z betonu můžete i omýt vlažnou vodou, sádrový však nikoliv!

Údržba a čištění obkladů z umělého kamene

Pokud byl obklad řádně impregnován, není třeba se údržby nijak obávat. Postačí prachovkou stáhnout dle potřeby prach, nebo houbičku navlčenou ve vlažné vodě eventuální nečistoty odstranit. Pozor, na sádrové obklady vodu nepoužívejte, mohlo by dojít k poškození barev!  Údržba obkladů z umělého kamene je mezi lidmi často démonizována, ve většině případů však postačí jen jednou ročně pár minut s prachovkou. 

Co je impregnace umělého kamene?

 Impregnace výrobků z umělého kamene je proces, během kterého kontrolovaně upravujeme (zlepšujeme) povrchové vlastnosti, jako je odolnost proti vodě, mrazu, UV záření, chemikáliím, obecně se dá říci, že jim prodlužujeme životnost. Neošetřený betonový povrch je namáhán deštěm, mrazem, sluncem a to má časem za následek vyblednutí barev výrobku, působením vody a mrazu se i sebelépe zvolená betonová směs neubrání vzniku povrchových optických vad, které časem vyústí až k nevratnému poškození povrchu a obnažení hrubších pískových či štěrkových zrn.  Všechny betonové výrobky, zejména ty čerstvě vyrobené, trpí ve větší či menší míře vznikem vápenných výkvětů, které sice dílo nepoškodí po kvalitativní stránce, avšak po estetické už ano. I když vápenný výkvět, závoj, který je viditelný hlavně na barveném betonu, po čase sám zmizí, nepůsobí dobře a nejednomu majiteli už připravil spoustu bezesných nocí. Lépe jednoduše těmto věcem předcházet.

Čím impregnovat kamenné obklady?

 Pokud se jedná o obklady interiérové, ať sádrové nebo betonové, nejčastěji se setkáte s nabídkou silikonových hydrofobizačních přípravků, které mohou být poměrně velmi levné, ale i drahé. Mohou být čiré, nebo mléčného zabarvení, společný mají základní složení a tudíž i vice či méně podobnou účinnost. Ta je dostačující pro nenáročné použití v interiéru, v suchých a čistých prostorech. Plní funkci hydrofobizační, tedy vodoodpudivou, obklad se nezašpiní tak snadno jako neošetřený, některé typy impregnací zvýrazní barvy obkladů, obecně zachovávají paropropustnost.

 Jako vhodná impregnace pro náročnější použití v exteriérech se nabízí například akrylátová pryskyřice na vodní či rozpouštědlové bázi, která proniká při správném použití hluboko do struktury kamene, ten trvale konzervuje, zpevňuje a zároveň zachovává částečnou paropropustnost. Tyto přípravky chrání proti působení vody, některých chemikálií, horku, mrazu, UV, některé mají třeba fungicidní přísady, slouží jako prevence proti růst mechů.

Jak impregnovat kamenné obklady?

 Impregnace se provádí dle typu použité impregnace a přesně dle návodu výrobce. Pokud impregnujeme prostředky s obsahem silikonu, dbáme, aby byla vrstva rovnoměrně nanesena, nikde nestékala a nehromadila se do velkých louží. Nejčastěji se nanáší ve dvou vrstvách, přičemž je velmi důležité, aby se druhá vrstva nanášela na ještě ne zcela zaschlou první, tzv. do mokrého. Druhá vrstva nasucho by se už do struktury kamene přes bariéru první vrstvy nedostala. K nanášení můžeme použít štětec nebo rozprašovač.  Tyto přípravky zanechávají obvykle na nábytku a lakovaných předmětech skvrny, zakryjte raději okolí zakrývací fólií pro malíře.

 Impregnace pryskyřicové jsou obecně méně známé, je třeba dodržovat pečlivě aplikační návody. Pokud by jste si tento typ impregnace zakoupili u nás v obchodě Lucca-umělý kámen, podrobné instrukce k použití vám samozřejmě rádi dodáme.

Kdy impregnovat obklad z umělého kamene?

Nejdříve dva týdny po montáži, když už je vše dokonale proschlé a vyzrálé. Předejdete tím riziku vzniku skvrn při aplikaci na vlhký povrch a impregnace se do povrchu řádně vsákne. U spárovaných obkladů nezapomeňte impregnovat i spárovací hmotu ve spárách!